Epoksi Poz Numaraları

10.300.2154

Epoksi esaslı portakal kabuğu desenli(Tekstürlü) zemin kaplaması (iki bileşenli) (TS EN 1504-2)

10.300.2155 (04.379/H05)

Epoksi esaslı (iki bileşenli) yapıştırıcı ve tamir harcı (TS EN 1504-3)

10.300.2178 (04.379/I08)

Hibrit poliürea bazlı (iki bileşenli) su yalıtım malzemesi (TS EN 1504-2)

48.190.1001 Epoksi zemin kaplaması yapılması pozu
48.190.1001 Epoksi zemin kaplaması yapılması pozu. Milli Savunma B. Kurum Pozudur.
Pozun tanımı: 3 mm kalınlıkta self leveling epoksi zemin kaplaması yapılması
Pozun 2019 Yılı Birim Fiyatı: 137,11 TL

Poz numarası: 48.190.1001
Mevcut beton yüzeylerde gevşek parçacıkların, zayıf şerbet tabakasının, olası yağ ve kir tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla yüzey hazırlığı yapılır. Yüzeydeki yüksek yerler aşındırılarak zımparalanmalı ve temizlenmelidir.

Uygulama yapılacak yüzeydeki tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar fırça ve endüstriyel süpürge ile temizlenmelidir. Yüzey hazırlığı ve tamirat vakumlu bilyeleme makinesi (shotblasting (kumlama) makinası) ile yapılacaktır.

Çukurlar, çatlaklar, kırıklar, oyuklar, derz kenarları ve segregasyon gibi hatalar epoksi tamir harcı ile onarılmalıdır. Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesitinin doldurulması gereklidir. İmalatın bütün kademelerinde (birinci kat astar, ara kat, son kat) epoksi malzeme karıştırılırken düşük devirli bir karıştırıcı kullanılmalıdır ve iki bileşenli epoksi malzemeye kuvars kumu ilave edilerek karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra uygulamaya geçilmelidir.

Birinci kat astar; temizlenmiş, çatlak ve derz tamiratı yapılmış, nem (epoksi kaplama yapabilmek için betonun bağıl nem oranı % 4’ün altında olmalıdır) ve su sorunları olmayan betonarme yüzeye epoksi astar (astar ve kuvars kumu) mala ile tek kat uygulanır. Uygulama henüz taze iken yüzeye kuvars kumu (köreltme yapma) serpilerek astar yüzey kaplanır.

Ara kat; hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak astar uygulamasından 8-24 saat sonra, kuvars kumu serpilmiş yüzey üzerindeki gevşek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardımı ile süpürülerek alınır ve zımparalandıktan sonra üzerine ara kat için epoksi kaplama malzemesi (ara kat epoksi malzeme ve kuvars kumu) istenilen renkte uygun aparatlar (mala, mercan veya post rulo) ile uygulanır. Son kat; uygulama yapmadan önce hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak ara kat uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine son kat epoksi kaplama (son kat epoksi malzeme ve kuvars kumu) istenilen renkte uygun aparatlar (mala, mercan veya post rulo) ile uygulanır ve hava kabarcıkları uzun dişli kirpi rulo ile alınır.

Uygulama bittiğinde pürüzsüz, düzgün ve parlak bir yüzey elde edilmelidir ve yüzey hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak 48 saat içinde yaya trafiğine açılmalıdır. Kaplanan alan normal şartlar altında (20 °C derece sürekli-sabit oda sıcaklığı şartlarında) 7 gün sonra mukavemet değerlerine erişir ve her türlü araç trafiğine açılabilir. 3 mm kalınlıkta self leveling epoksi zemin kaplaması yapılması için gerekli her türlü malzeme ve zayiatı, işçilik, ekipman, iş yerindeki yükleme, yatay ve düşey taşıma, boşaltma, müteahhit kârı ve genel giderler dâhil 1 m² fiyatıdır.

Ölçü: Proje üzerinden self leveling epoksi kaplama yapılan yüzey alanı hesaplanır.

Epoksi ve yeni trend 3D epoksi zemin kaplamanın dayanılmaz cazibesi!

Epoksi zemin kaplama sistemlerinin, aile yaşam alanlarının yanı sıra hastane ve laboratuvar zeminlerinin, üretim tesisleri ve depolarının, alışveriş merkezlerinin ve havaalanlarının zeminlerini yenilemek için temel bir alternatif olduğu artık vazgeçilmez bir gerçek.

Epoksi zemin sistemlerindeki ürün uygulama kolaylığı, ortaya çıkan çok yönlülük, ortamları yenileme şekli, zeminlere getirdiği eşsiz parlaklık ve sık geçişlere karşı direnci, epoksi zemini giderek daha fazla uygulanan bir varyant haline getirdi.

Epoksi reçine, temizlik söz konusu olduğunda iş vermeyen antibakteriyel bir malzemedir. Kullanımı ayrıca her türlü malzemeye (çimento, ahşap, metaller, vb.) Kolay ve güçlü bir yapışma sağlar. Öte yandan bu malzeme yanmaz, çeşitli yakıtlara ve kimyasallara maruz kalmayı tolere eder, bu yüzden laboratuvarlar ve fabrikalar tarafından çok iyi görülür.

Ancak aynı zamanda çok uygun bir estetik sağladığı için, hijyen sağlamanın yanı sıra, epoksi zeminin mağazalara, ofislere ve aile evlerine giderek daha fazla yerleştirilmesi söz konusudur.

 


3D epoksi zeminler

3D epoksi zeminlerle, dediğimiz gibi, ikincisi, özellikle tasarımda yenilik yapmak isteyen evlerde öncelikli olarak tercih edilir.

Epoksi zemin sistemlerinde harika ve büyüleyici bir görünüm oluşturan ve zeminlerin kesinlikle süper gerçekçi ve çok orijinal görünen muhteşem üç boyutlu görüntülerle doğayı yaşam alanlarınıza taşıyan ve sağlayan yeni 3D epoksi zeminler şimdi daha da cazip yönleriyle öne çıkıyor.

3D epoksi reçine zeminler yer döşemelerine süper modern bir ortam oluşturur.

3D epoksi reçine zemin uygulamalarında ilk tasarımlar deniz ve yaratıkların kahramanı olmasına rağmen, deniz hayvanlarının (yunuslar ve diğer balıklar dahil) fantastik sahnelerine yol açmasına rağmen, farklı tercihlerin de öne çıkan alternatifler oluşturması uzun sürmedi ve şimdi 3D Epoksi ile evinizi, ofisiniz çiçek tarlasına çevirmeniz içten bile değil.

Bu olağanüstü görüntü efektlerini elde etmek için fotoğraflar özel makinelere yazdırılır ve daha sonra epoksi ve koruyucu bir malzeme ile kaplanır.

3D epoksi kullanmanın bu alternatifi , zemin kaplamalarında en sonuncusudur – örneğin, yatak odaları için ve hatta banyolar için daha çok kullanılır – ve bazıları için çılgın bir stil gibi görünse de, artık yaşam alanlarının vazgeçilmezi olmaya başladı.

Epoksi zemin kullanmanın avantajlarından biri ve kolaylığı, bu malzemenin önceden mevcut zeminlerin kaldırılmasını gerektirmemesidir.

Öte yandan, bu kaynak kendiliğinden yayılan karakteri nedeniyle yenilenecek klasörleri ve seramikleri düzleştirir. Ayrıca, pahalı dolum veya tesviye çalışmaları yapmak zorunda kalmadan, nihai temeldeki gözenekleri veya çatlakları tamamlamaya izin verir.

Yaşam alanlarınızı yaşanabilir kılan epoksi zemin sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için konunun uzmanı –Çağrı Epoksi ve PVC kaplama sistemlerini– aramanız yeterlidir.

Epoksi Bileşikleri ve Boyaları neden çok popüler?

Epoksi boya ve bileşikleri yer döşemesi ve zemin kaplama alanında daha çok kullanıldığı bilinmekle beraber aslında endüstriyel alanlarda fazlasıyla kullanılmaktadır.

Metaller ve diğer malzemeler için sağlam, hızlı kurutma ve koruyucu kaplama sağladıkları için epoksi kaplamalar aslında tercih edilen kullanım alanları çok daha fazladır.

Bu anlamda geleneksel ısı kürlü toz boyaların aksine, kullanımı kolay ve hızlı olduğu için çeşitli uygulamalar için idealdir.

Sinerji Endüstri ve Zemin kaplama uzmanları, aşağıda görüleceği gibi değişik amaçlar da dahil olmak üzere özellikle epoksi boya ve kaplamaları kullanırlar:

Döşeme uygulamaları: Ticari ve endüstriyel uygulamalarda, zemin döşeme uzmanları epoksi zemin boyası olarak epoksi kaplamalar kullanırlar.

Metal kap ve kutu kaplama: bir epoksi kaplama kullanımı ile, metal kapların paslanmasını önlemek kolaydır ve esas olarak domates gibi asitli gıdaların paketlenmesinde kullanmak için tercih edilir.

Çelik korozyona dayanıklı kaplamalar: Beton takviye çubuğunda kullanılan çelik bağlantı parçaları ve borular için, su iletim boru hatlarının yanı sıra petrol ve gaz endüstrisi, füzyon epoksi toz kaplamalar korozyonun korunması için kullanılır.

Deniz ve otomotiv uygulamaları: Astar görevi gördüğü için, epoksi kaplama, tekne ve otomobillerdeki boyaların kabarmasını ve korozyonu önlemektedir.

Beyaz eşya kaplama uygulamaları: Uygulanması kolay ve aynı zamanda dayanıklı olduğundan, bir epoksi kaplama genellikle kurutucular, yıkama aletleri ve diğer ‘beyaz eşya üzerinde toz kaplama olarak kullanılır.

Sanayi ve İmalat Zemin Kaplamalarında EPOKSİ COATİNG neden tercih edilir?

Epoksi Coating kaplama, kolay temizlenebilirlik, lekelere karşı direnç ve dayanıklılık için Çağrı Zemin Epoksi ve PVC Kaplama Sistemlerinin başarılı mühendisliğine değil, aynı zamanda korozyon ve diğer olası zemin arızalarından kaynaklanan riskleri de göğüsleyen yapısıyla dikkat çeker.

Çağrı Zemin Epoksi ve PVC Kaplama Sistemleri, ülkenin dört bir köşesinde özel ve kamu tesislerinin taleplerini karşılayacak yüksek performanslı endüstriyel zemin kaplamaları sunar.

Kullandığımız yüksek performanslı endüstriyel zemin kaplama malzemeleri darbeye dayanıklı, kimyasal ve tuza dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca, alt yapınızın uzun süre korunmasını sağlayan bir dizi endüstriyel beton zemin kaplaması da mevcuttur.

Güvenlik
Yüksek trafik ve yüksek nokta yükleme gereklilikleri göz önünde bulundurularak, endüstriyel zemin boyası, sızdırmazlık maddesi ve kaplama sistemlerimiz kaymaya karşı dayanıklı olmak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda devamlı temizlik ve dezenfektasyon için uygundur.

Düşük Maliyetli Bakım
Epoksi Coating zemin kaplama, lekelenmeyi ve kimyasalların zarar görmesini önler, temizlenmesi kolaydır ve tesisin işletme maliyetlerini düşürebilir.

Epoksi coating kaplama, yeni beton zeminlerde ve az aşınmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak yoğun ve pürüzsüz veya pürüzlü bir hale getiren zemin kaplama sistemidir.

Epoksi coating kaplama, tüm endüstriyel döşemelerde, ilaç fabrikaları, kimyasal fabrikalar, hastaneler, elektrik fabrikaları, tekstil fabrikaları, plastik üretim tesisleri, otomotiv sektörü ve tüm depolarda çeşitli renk seçenekleriyle kullanılabilmektedir.

Çağrı Zemin Epoksi ve PVC Kaplama Sistemleri, yönetim tasarım gereksinimlerini de karşılayan yüksek yapılı bir sistem sunar.

Endüstriyel zemin nedir?

Son dönemlerde özel iş yeri, park, market ve evlerde zemin kaplamaların önemi ve değişik yer döşemelerinin tercih edildiği dikkatlerden kaçmadığı bilinen bir gerçek.

Ayrıca yaşam alanlarındaki zeminlerin insan hayatındaki önemi ise apayrı bir yazı konusu. Konumuz ise öne çıkan özellikleri ile endüstriyel zemin kaplamalar.

Endüstriyel zemin nedir?
Zemini korumak için kullanılan boyalar Endüstriyel kaplamalardır. Bu boyalar çekici ve farklı renklerde mevcuttur. Endüstriyel kaplama uygulanan zeminler pürüzsüz ve çekici görünür.  Çekici hale gelen döşeme aynı zamanda mekanın tüm altyapısının görünümünü ve duruşunu geliştirir.

 Endüstriyel zemin kaplamalarının popüler olmasının nedeni!

Zemin kaplamaları endüstriyel ortamda çok popülerdir. Hemen hemen her iş yeri, büro veya ofis beton zeminini korumak ve aynı zamanda zeminlerin görünümünü iyileştirmek için farklı bir zemin kaplama sistemini seçmektedir.

Beton zeminlerin donuk hali ve çeşitli sınırlamaları, zemin kaplama sistemlerinin artan kullanımının ana sebebidir.

Aynı zamanda beton zeminler çatlamaya karşı daha savunmasızdır. Yağlar bu çatlaklardan içeri sızdığında zemin zayıf ve düzensiz hale gelir. Nemin sızması, zeminlerde kullanılan çelik yapılara da zarar verir.

Tüm bu sorunların çözümü ise endüstriyel zemin kaplamalarını kullanarak ve sürdürülebilir, pürüzsüz ve göz alıcı bir zemin elde etmektir.

Bu arada Epoksi Zemin kaplamanın çok özel durumundan bahsetmekte fayda var. Epoksi zemin kaplamanın endüstriyel alanlarda kullanılmasından sonra konforu ve sağlamlığı ile günümüzde evlerin zemin döşeme tercihinde de popüler hale gelmesi kaçınılmaz olmuştur. Çünkü epoksi zemin uygulamasındaki zerafet; Evlerde genellikle salon, yatak odası, banyo ve tuvaletlerde uygulanırken, havuz kenarları ve garajlarda da kullanmayı tetiklemiştir.

Depremde hasar gören kolon ve kirişlerin epoksi ile tamir ve bakımı…

Çatlakların genişliğine, uzunluğuna ve/veya derinliğine bağlı olarak beton, zemin veya kiriş, kolon çatlakları epoksi enjeksiyonuna benzer farklı yöntemler ve teknikler kullanılarak onarılır.

Büzülme, ısı, yanlış eklem yerleşimleri, aşırı stres ve yükleme koşulları ve dış faktörler beton çatlaklarının çoğunluk nedenini oluşturur.

Doğrudan çatlağa uygulanan epoksi enjeksiyonları ile bu onarımların bazıları tamamlanmaktadır. Çatlakların konumuna ve yatay veya dikey olmasın göre prosedür değişiklik göstermektedir.

Epoksi dışında ek işlemler de bazı çatlaklar için gerekebilir ancak bu yazı sadece epoksi kullanılarak tamir edilen beton çatlaklarına odaklanacaktır.

Bu yazıda beton çatlakları onarırken uygulanması gereken bazı genel öneriler de yer alacaktır, çatlaklara Epoksi uygulamaları için önerilen süreçler farklılık gösterebilir.

Epoksi Zemin Kaplama kullanım alanları…

İş yerlerinde ve kamu alanlarında kullanılan yer döşemeleri veya zemin kaplamaları, insan hayatında önemli bir rol oynar.

Kamu idare merkezlerinde, iş yerlerinde, marketlerde, otoparklarda ve kalabalık –fabrika gibi- çalışma alanlarında veya konutlarda bazen yüksek basınçlı trafik yoğunluğu olduğu gibi darbeli kullanımda söz konusudur.

İşte bu durumlarda beton zeminlerde patlama, göçme, çitilenme diğer tabirle ufalanma ortaya çıkar. Diğer taraftan birçok işletme sahibi zemin kaplaması veya yer döşemelerine özen gösterir.

Epoksi zemin kaplama bu gibi durumlarda devreye girer ve dayanaklılığı ile birlikte telafisi kolay yamasıyla öne çıkar.

Bununla birlikte Epoksi zemin kaplamanın endüstriyel alanlarda kullanılmasından sonra konforu ve sağlamlığı ile günümüzde evlerin zemin döşeme tercihinde de popüler hale gelmiştir. Evlerde genellikle salon, yatak odası, banyo ve tuvaletlerde uygulanırken, havuz kenarları ve garajlarda da kullanılmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi boya, kuruduktan sonra fiziksel ve kimyasal tüm etkilere karşı oldukça dayanıklı bir hale gelen kimyasal bir reçinedir.
Şekil verilebilmesi ve şık durması nedeni ile çoğunlukla zemin kaplama işlemlerinde kullanılır. Epoksi zemin kaplama uygulamaları hem dayanıklı hem de estetik bir yapıya sahiptir.

Epoksi zemin uygulaması

Epoksi uygulaması ile birlikte çağımızın gerçekten gelişen vizyon yüzünü işletmeler üzerinde görmek mümkün olmaktadır.

Çok dayanıklı ve sağlam kimyasal yapıya sahip olan reçine, değişik renk pozisyonundaki uygulamalarla birlikte işletmelerin gerçekten göz alıcı ihtişamını ortaya koymak durumundadır.

Yansıttığı kabiliyet ve ortaya koyduğu mükemmel çözüm uygulamaları ile birlikte pek çok firmanın buradaki sonuçlarını ve avantajlarını görmek mümkün olmaktadır.

Pek çok işletmenin bu konuda son dönem içerisinde ciddi çalışmaları bulunuyor.

Daha Fazla Oku

Beton yüzeylere çağrı epoksi kaplama

Betonarme zeminler yıllar boyu kullanılmıştır ve artık ömrünü tamamlamıştır.

Bunun yerine işletme bazı yerlerde kurumsal yapılarda hatta insanların bireysel mekânlarında epoksi tercihi günden güne kendini göstermeye devam etmektedir.

Epoksi malzeme, kimyasal bir özelliğe sahiptir ve reçine tabakasının sağlıklı yapısını göstermektedir.

Bununla beraber kullanıldığı yerler de profesyonel bir sonuç ortaya koyan mükemmel ürün seçenekleri, insanların daha sağlıklı çözüme ulaşması konusunda iyi bir fırsat yaratmaya devam etmektedir.

Daha Fazla Oku

Çağrı Epoksi Zemin Kaplama

Çağrı epoksi zemin kaplama çalışmaları hayata geçtiği günden beri bu çevrede pek çok işletme ve kurumsal yapının bu hizmetlerden faydalandığına şahitlik ediyoruz.

Büyük ve gelişime açık bir şehirde, planlamalar ve planlama ile ortaya çıkmış çalışmaların sonucuna çok yakından bakmak gerekmektedir.

Her yerde tercih edilen ve güvenilir bir yöntem olarak karşımıza çıkan epoksi, çok fazla insanın çalıştığı ortamda güvenilir ve sağlıklı bir mekân oluşturmaya devam etmektedir.

Daha Fazla Oku